Arsa Alım-Satım

Türkiye’de arsa alım satımı 3 değişik şekilde karşımıza çıkıyor. En temel ihtiyaçlardan biri olan; barınma ihtiyacı, kiraya verme amacıyla konut ve işyeri ihtiyacı, yatırım amaçlı alınan proje arsa ve arazi ihtiyacıdır.

Kısa vadeli yatırımlarda projelerin tercih edilmesi gerektiğini orta ve uzun vadede ise arsa ya da araziye yatırım yapılması gerektiğini siz değerli müşterilerimizin bilgisine arz ederiz.

 

Gayrimenkul alımlarınızda dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Tapu Durumunun Müstakil Olması

Bir tapu senedinde mal sahibinin tek kişiye ait olduğunu malik kısmında belirten1/1 (veya tamamı) ismi geçen kişiye ait olarak belirtilir.

 

  • Hisseli Tapu Durumu

Bu tapu senedinde arsa birden fazla kişiye ait olabilir. Bu durumda ise kimin nereye sahip olduğu belli değildir. Bu tapularda malik kısmı yanında oran yazar. Örn;  ½  1/10  gibi hisse sahiplerinin fazlalığına göre oranlar değişir.Kimin nereye sahip olduğu belli olmadığına göre her an karşınıza anlaşmazlıktan doğan problemler çıkabilir. Ancak ferdi hareket edebilmek istiyorsanız burada ifraz(Ayırma) işlemi yapıp arsanızı müstakil hale getirebilirsiniz.

 

  • Şufa (Önalım) Hakkı

Hissedarı bulunduğunuz bir yeri veya arsayı öncelikle komşulardan alma hakkına ve satmak istediğinizdeönceliklekomşulara teklif etme hakkına sahipsiniz. Ancak komşularınız almak istemediğinde hisse sahibi dilediği kişiye satabilir.

 

  • İmar Durumu

Arsa alırken öncelikle imar durumunun ilgili belediyelerden öğrenilmesi gerekir. Çünkü arsa imar sahası içerisinde olan yerler demektir. Aynı zamanda bir taşınmazın tapu senedinde arsa yazması o yerin imarlı olduğunu göstermez. Bu nedenle mutlaka ilgili belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden söz konusu arsanın imar durumunun teyit edilmesi gerekir.

 

  • Arsa Almak İstediğinizde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mutlaka almak istediğiniz arsanın bulunduğu il ve ilçe belediyelerinde bulunan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden ada parsel numarasıyla veya  pafta numarasıyla sorgulatarak öğrenebilirsiniz.