Restorasyon

Restorasyon, tarihi değer taşıyan bina ve yapıların orjinaline sadık kalınarak yeniden yapılması veya kısmi bir şekilde yenilenmesidir. Takip edilmesi gereken projelendirme aşamaları üçe ayrılır.

  1. Roleve Projesi (Eski eser yapının en ince ayrıntılarına kadar titizlikle incelenerek fotoğraflanması ve ayrıntılar üzerinde notlar alınarak rolevenin çıkarılması)
  2. Restitüsyon Projesi: Tarihi eser yapının incelenerek sonradan varsa  ilave ek yapılarının ortaya çıkararak onları yıkıp aslına uygun bir şekilde projelendirmektir.
  3. Restorasyon: Yukarıdaki ön aşamalardan geçerek eserin orjinalliğine sadık kalarak mimari restorasyon projesi hazırlanarak eserin ortaya çıkarılmasıdır.

Güçlendirme: Tarihi eser niteliği taşıyan binalarda ve yapılarda veya tarihi eser olmayan bina ve yapıların güçlendirme ve taşıyıcı noktaları tespit ederek güçlendirilmesini sağlamaktır.

Tadilat ve Tamirat : Tarihi eser niteliği taşıyan binalarda ve yapılarda aslına uygun tadilat ve tamiratların yapılması işlemidir.

Diğer bir tanımla tarihi eser niteliği taşımayan binalarda ve yapılarda ise iç tesisatlarının (su,elektrik,gaz,kanalizasyon) yenilenmesi,mutfak wc  fayans kalebodurlarının , zemin parke ve tahtalarının, duvarlarının eski sıvalarının gerektiğinde sökülerek  yeniden sıvanması, kapı pencerelerinin değiştirilmesi  daire ve bina içinin boyanması, çatının yeniden ahşap veya celik konsüsyondan yapılarak izole edilmesi,dış cephenin yalıtım montalaması yapılarak boyanması işidir.